Biografi
Patrik Fredriksson
Patrik Fredriksson jobbar som konsult och är en av Citerus grundare. Han har arbetat med professionell mjukvaruutveckling under de senaste tio åren. Han hyser en speciell passion för lättrörlig mjukvarudesign och arkitektur, projektproduktivitet och utvecklarskicklighet.
Patrik är mycket motiverad att förbättra det sätt på vilket mjukvara produceras och förvaltas. Bra program ska vara kul att använda och kul att skapa; dålig mjukvara och förlorade projekt gör honom ledsen.
Patrik är certifierad och uppskattad utbildare i Domain-Driven Design och har varit en aktiv medlem av den svenska DDD-gemenskapen under flera år ibland annat som medgrundare till DDD Sverige: https://groups.google.com/d/forum/dddsverige.
På dagarna programmerar han Java, på kvällarna Clojure.