Under kursens två dagar får du fördjupa dig i rollen som agil produktägare i Scrum. Tillsammans med andra produktägare får du pröva på olika tekniker för nyttostyrning av utvecklingsarbetet baserat på principer från Lean, Scrum och produktledning.
| 28-29 Mar |
SEK
|
Stockholm
|
Mikael Boman
Tobias Fors
|
|
Alla priser är exklusive moms.
Om kursen
"Att få verktyg och dela erfarenheter med övriga deltagare. Många aha-upplevelser och en känsla av att få bekräftat den magkänsla man har. Utmärkt utbildare, personlig, klurig, vass när det behövs."
- Deltagare från Stockholms universitet
Genom att sammankoppla produktledningen med produktutvecklingen minskar Scrum den klyfta som traditionellt funnits mellan marknads- och teknik/utvecklingssidan i många verksamheter. Som produktägare i Scrum styr du projekt- eller utvecklingsarbetet själv istället för att förlita dig på en projektledare, och har till din hjälp en coach (Scrum Master) som hjälper teamet att arbeta effektivt och stödjer samarbetet inom och utom teamet. Deltagare som uppfyllt förkunskapskraven utbildas i sin roll som produktägare i Scrum och hur man tillsammans med Scrum Master leder ett eller flera agila, lättrörliga, utvecklingsteam och samverkar i en agil organisation. Övningar, fallstudier och exempel används för att ge en konkret uppfattning om denna yrkesroll.
CSPO är en standardiserad kurs som har tagits fram av Scrum Alliance. Citerus har samarbetat med Scrum Alliance och erbjudit utbildningar i Scrum sedan 2003. Denna kurs har tagits fram i samarbete med Ken Schwaber, Mike Cohn, Don Reinertsen och Mikael Lundgrens egna erfarenheter av att arbeta med agil mjukvaruutveckling sedan 2001.
Inför kursen
Till skillnad från CSM (Certifierad Scrum Master ) finns inget obligatoriskt material att läsa inför kursen. Men eftersom detta inte är en nybörjarkurs kommer du att få större behållning av kursen genom att ha läst på om Scrum innan. Vi rekommenderar någon av dessa böcker:
Kursinnehåll och certifiering
CSPO är en mycket interaktiv utbildning. Teoretiska och praktiska genomgångar varvas med grupparbeten och övningar under båda dagarna och tillfällen till frågor är integrerat i formatet. Kursen fokuserar på att ge en förståelse för hur principer ur Lean produktutveckling och Scrum kan användas för mjukvaruutveckling, illustrerat genom flera exempel från svensk industri. Du kommer att ha tillfälle att pröva på många tekniker att använda i ditt dagliga arbete som produktägare. Dessa ämnen täcks av utbildningen:
- Förståelse för ramverket Scrum, dess ursprung och förhållande till Lean produktutveckling
- Demings cykel i Scrum - Plan, Do, Check, Act Rollerna i Scrum och deras samspel
- Att vara produktägare - ansvar och befogenheter
- Uthållig utveckling och puls
- Praktiskt arbete med produktbackloggen (Kravhantering med hjälp av Kundstorys, Prioriteringsverktyg)
- Agil projektplanering
- Agilt samarbete, upphandling och kontraktering
- Status, progress, uppföljning och ständig förbättring ( Balanserade styrkort i Scrum, Earned Value och Scrum)
- Större projekt och portföljhantering
- ...och många fler små ämnen
För att slutföra utbildningen och bli certifierad krävs aktivt deltagande i samtliga sessioner och övningar. Detta kräver att man närvarar full tid båda dagarna.